گام اول: ساخت فایل ورودی سازه نگار

 

سازه نگار برای دسترسی به اطلاعات پروژه ETABSیا SAP از فایل واسط با پسوند Mdb(فایل نرم افزارAccess) استفاده می‌کند. برای ساخت این فایل‌ها باید در محیط SAPیا ETABSبه روش زیر عمل کنید:

الف. در ETABS :ابتدا عملیات تحلیل و طراحی پروژه را با موفقیت به اتمام برسانید. برای اطمینان بیشتر، بعد از این کار، از منوی Edit گزینه Auto Relabel All… را اجرا کنید و دوباره عملیات تحلیل و طراحی را تکرار کنید. برای ساخت فایل Mdb دستور زیر را اجرا کنید:
File > Export >Input / Output as Access Database File…
در پنجره‌ای که باز می‌شود، اطمینان حاصل کنید که تمامی حالات بار مورد نظر شما انتخاب شده باشند. برای این کار گزینه Select Load Cases… را از سمت راست پنجره کلیک کنید. در قسمت پایین آن (Select Cases/Combos) فقط حالات بار را انتخاب کنید.
*    در این قسمت الزامی برای انتخاب ترکیبات بار (Combos) مورد نظر وجود ندارد، زیرا سازه نگار به طور خودکار ترکیبات بار را ایجاد می‌کند. انتخاب ترکیب بارها در این مرحله در برخی مواقع می‌تواند باعث افزایش حجم فایل mdb شود و انتقال اطلاعات به سازه نگار در مراحل بعدی با سرعت کمتری انجام شود. در صورتی که قصد استفاده از ترکیبات بار خاصی را دارید (نظیر ترکیب بارهای تشدید یافته مبحث دهم برای طراح صفحه ستون‌ها)، هم امکان ساخت این ترکیب بارها در ETABS و انتخاب آن‌ها برای قرار گیری در فایل mdb وجود دارد و هم می‌توان این ترکیب بارها را در سازه نگار ایجاد کرد.
*    در صورتی که برای سازه مورد نظر خود تحلیل دینامیکی انجام داده‌اید، باید بارهای مربوط به آن (Spectra) در فایل خروجی گنجانده شوند.
 

آموزش نرم افزار سازه نگار

تصویر 2-3-1: پنجره ساخت فایل Mdb در ETABS


*    در این پنجره حتماً باید گزینه‌هایModel Definition و Analysis Results که در تصویر2-3-1 برجسته شده‌اند انتخاب شوند. در صورتی که گزینه Analysis Results در پنجره وجود ندارد به آن معنا است که اطلاعات تحلیل مدل وجود ندارند و نیاز است که مدل دوباره تحلیل شود.

ب. در SAP2000:مراحل کار در نرم افزار SAP2000 نیز تقریباً مشابه ETABS است. برای باز کردن پنجره ساخت فایل mdb باید مسیر زیر را طی کنید:
File > Export >SAP2000 MS Access Database.mdb File…
تصویر 2-3-2 پنجره ساخت فایل mdb را در SAP2000 نشان می‌دهد.

آموزش نرم افزار سازه نگار

تصویر 2-3-2: پنجره ساخت فایل mdb در SAP2000

نوشته شده توسط  پویا حیاتی
پنج شنبه, 13 فروردين 1394 ساعت 03:39
بازدید 2427 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 13 فروردين 1394 ساعت 03:39
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)