خروجی TEKLA STRUCTURES

 

سازه نگار قادر است مدل سه بعدی خود را به نرم افزار Tekla Structures صادر کند.

الف. پیش نیازها
برای استفاده از این ابزار باید شرایط زیر فراهم باشد:
-    این امکان برای نسخه 16 نرم افزار Tekla Structuresفراهم شده است؛ بنابراین باید این نسخه بر روی رایانهشما نصب شده باشد.
-    از آنجایی که خروجی به Tekla Structures به صورت یک فایل مستقل تهیه نمی‌شود، باید قبل از شروع ارسال مدل، نرم افزار Tekla Structures اجرا شده باشد و یک مدل در آن باز باشد.
-    سازه نگار از آرشیو مقاطع و مصالح موجود در محیط پیش فرض نرم افزار Tekla Structures استفاده می‌کند (Default Environment)؛ بنابراین توصیه می‌شود که این محیط از قبل نصب شده باشد.

ب. تنظیمات
برای دسترسی به تنظیمات خروجی Tekla Structuresمی‌توان در پنجره تنظیمات اصلی سازه نگار به قسمت "تنظیمات خروجی به Tekla Structures" مراجعه کنید.

آموزش نرم افزار سازه نگار

تصویر 3-1-1: تنظیمات خروجی به Tekla Structures


در این تنظیمات نام مصالح مورد استفاده در Tekla Structures برای فولاد و بتن و همچنین پیشوندها و شماره‌های آغازین برای سری‌های تیپ بندی در این نرم افزار قابل تنظیم است.

ج. فرآیند ساخت خروجی
ابتدا نرم افزار Tekla Structures را اجرا کنید و در آن یک مدل جدید ایجاد کرده و یا یک مدل موجود را باز کنید. توصیه می‌شود که شبکه مختصات پیش فرض ایجاد شده در مدل Tekla Structures را انتخاب کرده و حذف کنید زیرا سازه نگار شبکه مختصات مدل خود را به Tekla Structures منتقل خواهد کرد.
سپس در سازه نگار از منوی "ابزارها" گزینه "خروجی به Tekla Structures" را انتخاب کنید تا پنجره ساخت خروجی باز شود.

آموزش نرم افزار سازه نگار 

تصویر 3-1-2: خروجی به Tekla Structures


در این پنجره می‌توانید با استفاده از دکمه "تنظیمات" به بخش تنظیمات خروجی در پنجره اصلی تنظیمات سازه نگار منتقل شوید.
همچنین این امکان وجود دارد که المان‌های خاصی از مدل (تیر، ستون یا بادبند) و یا فقط المان‌های انتخاب شده، در خروجی به Tekla Structures ارسال شوند.
بعد از انجام تنظیمات، دکمه قبول را کلیک کنید تا ساخت خروجی آغاز شود.

آموزش نرم افزار سازه نگار 

تصویر 3-1-3: پیشرفت ساخت خروجیآموزش نرم افزار سازه نگار 

تصویر 3-1-4: مدل ساخته شده در Tekla Structures


*    بعد از کامل شدن ساخت مدل،از کافی بودن مقدار عمق دید (View Depth) در Tekla Structures اطمینان حاصل کنید. زیرا در صورتی که مقدار این پارامتر از ارتفاع کلی سازه کمتر باشد، قسمتی از طبقات فوقانی سازه قابل رویت نخواهد بود. برای این منظور بر روی قسمتی خالی از پنجره نمای Tekla Structuresدابل کلیک کنید تا پنجره مشخصات نما (View Properties) باز شود. سپس طبق تصویر 3-1-5، برای گزینه Up مقداری بزرگ‌تر از ارتفاع کل سازه وارد نمایید.

آموزش نرم افزار سازه نگار

تصویر 3-1-5: پنجره مشخصات نما


*    بعد از کامل شدن ساخت مدل، در نرم افزار Tekla Structures طبق تصویر زیر گزینه   To Entire Model in Selected Views را از منوی View انتخاب کنید تا کل وسعت مدل قابل رویت شود.
 

آموزش نرم افزار سازه نگار

تصویر 3-1-6: Fit Work Area

فیلم آموزش خروجی به تکلا استراکچر

نوشته شده توسط  پویا حیاتی
دوشنبه, 17 فروردين 1394 ساعت 15:32
بازدید 3537 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 17 فروردين 1394 ساعت 15:32
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)