گام هفتم: چک کلی اتصالات تیر به ستون و مهاربندی

 

در این مرحله قصد داریم با استفاده از دستورهای "کنترل محاسبات اتصال تیر به ستون" و "کنترل محاسبات اتصالات مهاربندی"، تمامی اتصالات طراحی شده تا این مرحله را از نظر هندسی و محاسباتی در محل دقیق خود در سازه بررسی کنیم. این دستورها در منوی اتصالات قرار گرفته‌اند.
با اجرای هر یک از این دستورها، پنجره‌ای باز می‌شود که تایید کاربر را برای چک کلی اتصالات مورد نظر جویا می‌شود. با زدن دکمه قبول چک کلی انجام می‌شود.
دستور چک کلی از طریق رنگی کردن اتصالات در مدل سه بعدی وضعیت اتصال را گزارش می‌دهد. رنگ سبز به معنی قابل قبول بودن اتصال است؛ قرمز مشخص کننده مشکل محاسباتی و رنگ آبی به معنی انجام نشدن کنترل محاسباتی می‌باشد. رنگ خاکستری نشان دهنده آن است که اتصالی به گره اختصاص داده نشده است.
در پایین پنجره اصلی نرم افزار نیز گزارشی از چک کلی نشان داده می‌شود. با کلیک بر روی هر سطر از این گزارش، گره‌های مربوط به آن سطر انتخاب می‌شوند. به این ترتیب می‌توان اتصالات مربوطه را بررسی و ویرایش کرد.

آموزش نرم افزار سازه نگار 

تصویر 2-9-1: گزارش چک کلی اتصالات تیر به ستون


پس از طراحی و ترسیم مهاربندها برای ترسیم ستون ها با توجه به نوع سقف اجرایی در پروژه، امکان تعويض تراز تيرها از بالا به پايين، وسط و... وجود دارد. برای این کار مطابق روند ارائه شده در تنظیمات طراحی اتصالات مهاربندها، می توان خط تراز تیرها را تغییر داد.

آموزش نرم افزار سازه نگار  آموزش نرم افزار سازه نگار

تصویر 2-9-2: الف) تراز تيرها از پايين                                    ب) تراز تيرها از بالاآموزش نرم افزار سازه نگار
تصویر 2-9-3: تراز تير از بالاآموزش نرم افزار سازه نگار
تصویر 2-9-4: تراز تير از پايين

نوشته شده توسط  پویا حیاتی
دوشنبه, 17 فروردين 1394 ساعت 10:43
بازدید 1731 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 17 فروردين 1394 ساعت 10:43
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)