اتصالات مهاربندی


1. چگونه می‌توان شکل ورق‌های مهاربندی را به مستطیلی محدود کرد؟
*    برای این مسأله گزینه "کنترل و طراحی ورق اتصال به صورت مستطیلی" در بخش تنظیمات کلی تنظیمات مهاربند تعبیه شده است که با فعال کردن آن سازه نگار شکل ورق‌های مهاربندی را به مستطیلی محدود می‌کند (تصویر 4-2-1).

آموزش نرم افزار سازه نگار 

تصویر 4-2-1: طراحی ورق مهاربندی به صورت مستطیلی


2. طراحی مهاربندی هشتی به صورت متقارن انجام نشده است.
*    برای رفع این مشکل باید گزینه "تقارن ورق اتصال در اتصالات مهاربندی هشتی" واقع در قسمت "تنظیمات طراحی" از تنظیمات مهاربند را فعال کرد(تصویر 4-2-2).
 

آموزش نرم افزار سازه نگار

تصویر 4-2-2: تنظیمات طراحی متقارن اتصال هشتی


3. چگونگی روش طراحی لقمه مهاربند؟
*   برای طراحی لقمه مهاربند، ابتدا مقطع دوبل مهاربند را در مقطع ساز استاندارد ایجاد کنید. فاصله بین مقاطع را برابر با ضخامت لقمه قرار دهید.سپس دکمه "تغییر در مقطع ساز پیشرفته" را کلیک کنید تا وارد محیط مقطع ساز پیشرفته شوید.
 

آموزش نرم افزار سازه نگار

تصویر 4-2-3: تعریف مهاربند دوبل در مقطع ساز پیشرفته


در مقطع ساز پیشرفته با استفاده از ابزار "اضافه کردن یک ورق منقطع جدید"، یک ورق جدید در مرکز مقطع ایجاد کنید. سپس زاویه، عرض و فاصله آن را طبق تعریف لقمه تنظیم کنید و دکمه تایید را کلیک کنید تا مقطع ساز پیشرفته بسته شود.
 

آموزش نرم افزار سازه نگار

تصویر 4-2-4: تعریف لقمه در مقطع ساز پیشرفته4. فاصله 2tاز خط تکیه گاهی ورق اتصال مهاربندی (برای ایجاد خط آزاد خمش) رعایت نشده است.
*    در نظر گرفتن این ضابطه آیین نامه بستگی به شکل پذیری قاب مهاربندی دارد که باید در تنظیمات کلی سازه در قسمت تنظیمات لرزه ای قبل از طراحی تعیین شود. این تنظیمات در محاسبه نیروهای طراحی اتصال مهاربند بر اساس ضوابط لرزه ای آیین نامه در نظر گرفته می‌شود (تصویر 4-2-5).

آموزش نرم افزار سازه نگار

تصویر 4-2-5: تنظیمات لرزه ای سازه

نوشته شده توسط  پویا حیاتی
دوشنبه, 17 فروردين 1394 ساعت 12:22
بازدید 2545 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 17 فروردين 1394 ساعت 12:22
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « عمومی نقشه کشی »